neprihlásený    


Meniny má Vladislav, 25.09.2023 Váš nákupný košik je prázdny. Nákupný košík | Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk |
  •   Vyhľadaj
  Hľadaný výraz zadajte s diakritikou.


Upozornujeme na nový e-shop www.RYBÁRCIME.sk


Z rybárskej tématiky:

Aplikácia koncových montáží v praxi. Aplikácia koncových montáží v praxi. Aplikácia koncových montáží v praxi. Aplikácia koncových montáží v praxi.
Aplikácia koncových montáží v praxi.

Jednou z najdôležitejších otázok, ktoré rieši moderný kaprár, je zostrojenie koncovej časti jeho udice nazývanej aj koncová montáž. Tá má bezprostredný kontakt s rybou a jej správna stavba i použitie nám umožňuje najlepšie predloženie nástrahy kŕmiacim sa kaprom. Dá sa s veľkou pravdepodobnosťou tvrdiť,
že má rozhodujúci vplyv na náš lovecký úspech či neúspech. Koncová montáž by mala spĺňať viaceré kritéria, aby fungovala správne a chytilo sa na ňu čo najviac rýb. Nesmie sa pri nahadzovaní, alebo vyvážaní zamotať a nesmie z nej spadnúť nástraha! Musí zabezpečiť najlepšie možné predloženie nástrahy kaprom, dobré zaseknutie ryby a prenos záberu! Musí byť dosť silná, aby v daných podmienkach ryby vylovila! A na záver, už možno ošúchané, ale dôležité - musí byť dôveryhodná. Svoju úlohu tu zohráva spôsob a systém umiestnenia záťaže, jej tvar i hmotnosť. Dôležité sú vlastnosti a dĺžka nadväzca, no nesmieme zabúdať ani na funkciu háčika s vlasovým, či iným upevnením boilies. Zostavu dopĺňajú rôzne obratlíky, zarážky, stopery, ktorými montáž prispôsobujeme našim požiadavkám.

PRIEBEŽNÉ A PEVNÉ MONTÁŽE
Niekedy sa zdá byť komplikované sa zorientovať vo veľkom množstve konštrukcií koncových montáži, pri výbere tej najvhodnejšej pre danú situáciu. Podľa mňa je dôležité pochopiť základné princípy osvedčených udíc v praxi a v budúcnosti tieto poznatky spájať s vlastnými skúsenosťami. Zostrojením koncovej ontáže za prítomnosti základných prvkov a ich funkcií, môžeme udice na lov kapra rozdeliť do dvoch základných skupín. Obe pracujú na rozdielnych princípoch: priebežnom a na pevnom. Prednosti priebežných dôveryhodných) udíc spočívajú v takmer nulovom odpore, ktorý kapor pri zábere skoro nevníma a priamej indikácii záberu. Silón tak prechádza očkom záťaže, čím rybár zaznamenáva ťah spôsobený rybou na signalizátoroch. Oproti tomu stojí princíp háčika, ktorý sa pomocou odporu pevnej záťaže a napnutého silónu zachytí v kaprej papuľke, len čo sa ryba po zábere snaží odplávať.

DVE SKUPINY NADVÄZCOV
Toto naše delenie by nebolo úplné, keby sme k nemu nepripojili najzákladnejšie informácie zo sveta nadväzcov, ktoré našu koncovú montáž i samotnú udicu dopĺňajú.

Rozdelenie nadväzcov si pripomenieme len na základe použitého materiálu, pretože ich delenie z hľadiska funkcií je značne zložitejšie. Stáva sa, že jeden nadväzec v sebe skrýva znaky viacerých skupín koncových montáží.

Prvú skupinu tvoria tzv. mäkké nadväzce (soft rigs), ktoré sú celé vyrobené z mäkkých pletaných šnúr. Spomeniem niektoré legendy charakterizujúce túto skupinu :
- Supernova
- Kryston, Ultrasilk
- K. Nash, Silky Soft
- Sufix.

Druhú skupinu tvoria tzv. kombinované nadväzce (combi rigs), ktoré sú vyrobené z dvoch do seba spletaných šnúr rozdielnych vlastností, alebo sú to spletané šnúry pokryté špeciálnou trubičkou. Medzi nimi sú najznámejšie :
- Mantis
- Kryston, Nuflex
- Sufix.

Poslednou skupinou sú tzv. tuhé nadväzce (stiff rigs), ktoré sú vyrobené z neroztiažnych materiálov, fluorokarbonových materiálov
- Amnesia ,
alebo sú to spletané šnúry s oloveným jadrom - Limpit - K. Nash, Heavy core - Sufix.

Na všetky tieto šnúry nadväzujeme háčik, ku ktorému je väčšinou vlasovou metódou pripevnené boilies. Tu musíme dbať hlavne na to, aby naša stavba zabezpečovala protivyvrhovací efekt (anti-eject efect) otočného alebo tzv. kývajúceho charakteru. Veľkosť háčika volíme podľa veľkosti nástrahových boilies. Ponúkam vám orientačné pomery veľkosti háčikov a boilies:

Háčik veľ. 1-2 - boilies s priemerom 20, 22 a väčším, 2x20 mm
Háčik veľ. 4 - boilies s priemerom 20 mm, 2x18 mm
Háčik veľ. 6 - boilies s priemerom 18 mm, 2x15 mm
Háčik veľ. 8 - boilies s priemerom 15 mm

Dĺžku nadväzca a boilies vlasu volíme podľa momentálnej situácie. Za univerzálnu sa považuje dĺžka nadväzca 20-35 cm. Dĺžka vlasu by sa mala pohybovať cca 5 mm od oblúčika háčika po okraj nástrahy.

ZLATÁ STREDNÁ CESTA
Ak by sme teraz mali prejsť od teórie k praxi, pokúsim sa vysvetliť princíp nášho spôsobu lovu. Vychádzame z taktiky hľadania kompromisu medzi priebežnou udicou a udicou na pevno, s využitím predností oboch týchto spôsobov lovu kapra na boilies. V prvom rade používame miesto silónov spletané šnúry, ktoré slúžia ako hlavný vlasec. Pri opise koncovej montáže, ktorú nazývame v tíme Q-montáž, zoradím všetky jej časti s postupnosťou zo strany rybára. Na hlavnej šnúre sú umiestnené dve silikónové zarážky. Nasleduje závesný klip, v ktorom je obratníkom pripevnená záťaž. Väčšinou vlastnej výroby, typu Dunlop s hmotnosťou nie nižšou ako je 200-230 g, alebo záťaže, ktoré dobre sedia na hranách terénnych
nerovností typu Korda. Zapadnutiu obratlíka, na ktorom je nadväzec, do klipu, bráni zarážková guľôčka primeranej veľkosti. Nasleduje samotný nadväzec, pozostávajúci z niektorého druhu nami obľúbenej
spletanej šnúry a háčika. A v čom spočíva princíp a výhody tejto zostavy? Hlavná šnúra (nemá roztiažnosť) zabezpečuje okamžitú indikáciu záberu a priamy kontakt s rybou, extra ťažká záťaž ihneď kapra seká a zároveň pomáha pri zdolávaní. Kapor sa väčšinou snaží plávať proti ťahu, takže ak ho záťaž ťahá ku dnu, on pláva smerom k hladine, a tým sa znižuje nebezpečenstvo uviaznutia. Ak by sme aj uviazli v prekážke, silikónové zarážky za priebežným klipom povolia ťahu kapra a posúvajú sa hore po hlavnom vlasci. Oproti systému na pevno to má tú výhodu, že stále ostávame v priamom kontakte s rybou, ktorá sa aj pri možnom pretrhnutí nebude vláčiť s olovom ťahajúcim za sebou. Ďalšou výhodou je variabilita celej koncovej montáže, ktorú môžeme jednoduchým posunutím zarážok zmeniť na pevnú
alebo priebežnú. V našom prípade sú stoperíky cca 5-10 cm nad klipom a to je naša zlatá stredná cesta v
tomto bludisku udíc a montáži.

NAJSKÔR MARKÁZ
Na príkladoch z jednotlivých lokalít, kde sme lovili v minulom roku, si porovnáme individuálne modifikácie koncovej montáže a spomenieme najúspešnejšie druhy nadväzcov. Minuloročnú sezónu sme začínali na jazere Markáz, ktoré bolo charakteristické veľkou vzdialenosťou lovného miesta od brehu. Montáže sme
ukladali na štrkovú lavicu (z 4,5 do 2 m), pokrytú mušľovým poľom. Z tohto dôvodu sme použili nadväzce z odolných nadväzcových materiálov (25 cm), ktoré sú vhodné práve do takýchto extrémov. Odolali nielen mušliam, ale aj oceľovým lanám, pod ktoré sa kapry snažili uniknúť. Nebyť taktiež našich hlavných šnúr, vyberali by sme z vody po záberoch len utrhnuté silóny - tak ako naši maďarskí kolegovia. V takýchto podmienkach treba týmto extrémom prispôsobiť i háčiky, ktoré musia ostať ostré aj po viacdňovom používaní v týchto ťažkých „mušľových“ podmienkach.

ADÁCS - BAHNO
Druhú výpravu sme absolvovali na Adácsi. Bahno, bahno a ešte raz bahno! Lovné miesta sme označovali v pásme prechodu z 50 cm bahna do 10 cm tvrdšieho podložia. Zmenila sa dĺžka a materiál nadväzca. Použili sme jemné nadväzcové šnúrky v dĺžke až 40 cm. Tiež sme predĺžili vzdialenosť pohybu závesného
klipu posunutím stoperov na 15 cm od obratlíka. Dosiahli sme tým lepšiu prístupnosť kaprov k nastraženej
guľke, ktorú sme navyše vyplnili pop- up penou. Stoperíky umožnili trošku väčšiu dôveryhodnosť systému, a to viedlo k pekným jazdám v porovnaní so silónom, kde sa záber prejavil iba akýmsi poskakovaním swingra.

DO TRETICE ŠTRKOVISKO KRÁSNA
Pre celkové porovnanie ešte jedna lokalita: štrkovisko Krásna.
Je charakteristické množstvom vodných rastlín so stonkami siahajúcimi až ku hladine. Lovné miesta sa nachádzali v tzv. okách (štrkové podložie ohraničené rastlinami). Situácia si vyžadovala jemnú šnúru odolnú proti oderu, pretože unikajúci kapor „reže“ rastliny a hľadá ochranu v tuneloch, ktoré husté stonky vytvárajú. Nasadili sme opäť odolné nadväzcové šnúrky dĺžky cca 15-20 cm a montáž pohyblivú len asi 3-5 cm. Kaprovi nesmieme nechať šancu na manipuláciu s nástrahou a musíme ho ihneď zo začiatku držať „na krátko“ z dvoch dôvodov. Po prvé – nesmieme mu dovoliť omotať nadväzec okolo stoniek rastlín a po druhé – neumožniť únik do tunela, kým sa nad neho nedostaneme s člnom, pretože vo väčšine prípadov zdolávanie z brehu neprichádza do úvahy. Používame tu silné hrubšie háčiky veľkosti 1- 2, ktoré dobre sedia a znesú ťah, ktorý je nutné vynaložiť pri nadvihnutí kapra z rastlín, ale pritom ho nevyrežeme.

JEDNODUCHO A EFEKTÍVNE
Pre úplnosť musím ešte d o d a ť , ž e k to m u to nášmu spôsobu lovu máme adekvátnu výbavu. Sú to
mäkšie udice s pevnými očkami a silové navijaky s veľkokapacitnými cievkami. Výhodou je tu baitrunner, ktorý umožňuje pri veľkom ťahovom napätí uvoľniť okamžite brzdu a tá s udicou stlmí prípadné úniky a záseky veľkých kaprov. Nie je jednoduché rozhodnúť sa pre ten- ktorý štýl lovu kapra na boilies, tak
preto som predostrel jeden z množstva overených spôsobov. Je len na vás, aký spôsob a koncovú montáž zvolíte. Snažte sa zostrojiť si účelnú udicu, ktorá vám prinesie radosť z pekných úlovkov, ale vždy pri tom premýšľajte o jej účelnosti v daných podmienkach. Hľadajte jednoduché, ale efektívne riešenia, ktoré zabezpečia perfektné fungovanie udíc. Nebojte sa experimentovania v prípade, že sa pri vode nedostavil úspech, pretože niekedy môžu rozhodovať úplné maličkosti, ktoré vás prenesú do sveta trofejných kaprov.

Za CT Q-RYB,
PaedDr. Radoslav Lukács...


Dalšie clánky z danej kategórie >>